رویداد گردشگری

 • رویداد گردشگری


   

  مختصر توضیحات راجع به رویداد روز ابرکوه

  با پیگیری‌های متعددی که از اوایل سال۱۳۸۰ صورت پذیرفت، سرانجام مرکز پژوهش‌های آستان قدس رضوی در شهریورماه سال ۱۳۸۳ در پاسخ به نامه شورای اسلامی شهر ابرکوه، تاریخ دقیق ورود امام رضا(ع) به این شهر را به طور مستند و با تخمین مسافات و منازل طی طریق شده اعلام کرد.

  بر اساس این اعلام، ۱۷ آبان سال ۱۹۵ هجری شمسی برابر با هشتم ربیع‌الثانی سال ۲۰۱ قمری به عنوان روز ورود آن حضرت به ابرکوه اعلام شد.

  محل اسکان این امام همام در شهرستان ابرکوه، امروزه مسجدی است به نام مسجد "بیرون" که هر ساله شاهد برگزاری مراسم با شکوهی در جوار این مسجد هستیم.

  مسجد "بیرون" که به منزلگاه امام رضا (ع) شهرت یافته است، در حومه شهر ابركوه واقع شده و دارای کتیبه‌ای است که از کاشی معرق در سه رشته خط به عرض تقریبی ۶۵ سانتی‌متر و طول پنج متر و به رنگ‌های آبی و سفید بر پیشانی سر در ورودی مسجد نصب شده و سندی بر توقف امام هشتم شیعیان در آن محل است.

  در این روز شبه کاروانی به یاد کاروان امام رضا ( ع) در قالب سوارکارانی از خیابان شهید بهشتی، میدان امام حسین (ع)، خیابان شهید صدوقی، امامزاده احمد و خیابان نسفی عبور و در منزلگاه علی بن موسی الرضا(ع) در مسجد بیرون ابرکوه استقرار می‌یابند.

  به همين مناسبت نيز مسیر حرکت این شبه کاروان با پرچم‌های رنگی و پارچه آذین‌بندی می‌شود و اهالی شهر ابرکوه با همراهی این کاروان در مسیر، پخش شیرینی، ذبح گوسفند و مداحی از این نماد ارزشی استقبال می‌کنند.