کلید خوردن طرح «ابرکوه، اولین شهر بدون پلاستیک در ایران» با هدف حمایت از محیط‌زیست

کلید خوردن طرح «ابرکوه، اولین شهر بدون پلاستیک در ایران» با هدف حمایت از محیط‌زیست


کلید خوردن طرح «ابرکوه، اولین شهر بدون پلاستیک در ایران» با هدف حمایت از محیط‌زیست

در نشست اعضای شورای شهر و شهردار ابرکوه با جمعیت یاوران زمین مصوب شد
کلید خوردن طرح «ابرکوه، اولین شهر بدون پلاستیک در ایران» با هدف حمایت از محیط‌زیست
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر ابرکوه، هم‌زمان با گرامیداشت روز زمین پاک با شعار «نه به پلاستیک» نشست اعضای شورا و شهردار با برخی از اعضای تشکل مردم‌نهاد «جمعیت یاوران زمین» با محوریت مسائل مهم زیست‌محیطی و بحران آب برگزار شد.
انجمن مذکور که به‌تازگی مجوز فعالیت رسمی خود را اخذ کرده است فعالیت خود را در حوزه پاک‌سازی محیط‌زیست آغاز و هم‌اکنون در زمینه شعار روز زمین پاک، آموزش و فرهنگ‌سازی پیرامون حفظ محیط‌زیست در مدارس به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
تعیین تکلیف لاستیک‌های جمع آوری شده از سطح شهر توسط شهرداری، دپوی زباله در چند گوشه از شهر، بهسازی فضای سبز حاشیه ورودی ابرکوه از سمت فارس، نصب نست باکس (Nest Box) (آشیانه پرنده) در بالای درختان کاج بوستان ملت که علاوه بر ایجاد نمای زیبا موجب می‌شود محلی برای زادآوری گنجشک‌سانان مهیا شود.
در ادامه طرحی مبنی بر حذف کیسه‌های نایلونی و استفاده از کیسه پارچه‌ای مطرح گردید که پس از بحث و تبادل‌نظر، به پیشنهاد یکی از اعضای جمعیت یاوران زمین پاک مقرر شد این طرح از تاریخ 22 تیرماه این طرح با شعار «ابرکوه، اولین شهر بدون پلاستیک در ایران» در مقیاس‌های کوچک و در بین صنوف و کسبه‌ها کلید خورده و مقدمه‌ای باشد برای توسعه و ترویج این فرهنگ.
علیرضا زارع زاده رئیس شورای شهر یکی از حوزه‌های حائز اهمیت در بحث حمایت از محیط‌زیست را، حوزه فرهنگی دانست و تأکید کرد: فرهنگ ابعاد بسیار گسترده و پیچیده‌ای دارد که برای داشتن محیط‌زیستی سالم می‌توان در بخش‌های مختلف آن ورود کرد.
سپس محمدجواد معماریان عضو شورای اسلامی شهر ابرکوه، اظهار کرد: اصلی‌ترین مشکل شهر ابرکوه در حوزه محیط‌زیست و عوامل آلاینده، زباله‌های تولیدی بیمارستان است که بیماری‌ها و مشکلات زیادی را برای شهروندان به همراه دارد و می طلبد که مسئولین در این زمینه اقدامات لازم را جهت رفع این معضل در دستور کار خود قرار دهند. ضمن اینکه برگزاری جشن ها و برنامه های متنوع در روزهای طبیعت، درختکاری و ... می تواند زمینه فرهنگ سازی مناسب را جهت حمایت از محیط زیست ایجاد کند.
سید حبیب زارعی عضو دیگر این شورا تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که امروزه گریبان گیر محیط‌زیست شده است، احداث کارخانه‌ها و صنایع مختلف است که علاوه بر ایجاد آلودگی نیازمند حجم بسیار بالایی از آب است.
زارعی نجات طبیعت و جامعه انسانی را در «بازیافت» دانست و خاطرنشان کرد: باید گفت اگر نتوانیم در حوزه بازیافت فعالیت کنیم عملاً هیچ کاری انجام نداده‌ایم؛ لذا اولین گام در این مسیر تمرکز بر روی استفاده از مواد و ظروف تجدید پذیر است.
ابرکوه همیشه باشکوه
@shahrdariabarkuh
کانال شهرداری ابرکوه در پیام رسان سروش
https://sapp.ir/shahrdariabarkouh

شهرداری ابرکوه