در راستای حفظ و مرمت خانه های تاریخی؛

 


شهرداری ابرکوه با هدف حفظ، ثبت و مرمت خانه های تاریخی، اقدام به تملک و ثبت برخی از این خانه ها نموده است

به نقل از روابط عمومی شهرداری ابرکوه، احمدرضا اسدی مسئول عمران و شهرسازی شهرداری ضمن اعلام خبر فوق اظهار کرد: در سال های گذشته شهرداری ابرکوه اقدام به تملک برخی خانه های تاریخی نظیر خانه آقازاده، امیدسالار و چند باب خانه تاریخی در دیگر نقاط شهر نموده و مراحل ثبت آنها انجام شده است.

اسدی گفت: بدیهی است شهرداری در نظر دارد پس از ثبت این آثار با برنامه ریزی و واگذاری این خانه ها به بخش خصوصی، با درآمد آنها اقدام به خرید و ثبت دیگر خانه های ارزشمند می نماید.

وی در ادامه بیان کرد: در همین راستا خانه تاریخی، بیرون خانه آقازاده (مصطفوی) در سال 92 جهت جبران کمبود فضاهای گردشگری توسط شهرداری خریداری و با صرف هزینه 300 میلیون ریال مرمت اضطراری شد.

اسدی افزود: با حضور بخش خصوصی و شروع فعالیت های بوم گردی، سیاست گذاری جدید شهرداری بر تملک، مرمت و ثبت خانه های تاریخی در آثار ملی قرار گرفت و در حال حاضر بیرون خانه آقازاده که مراحل پایانی ثبت را می گذراند، از طریق مزایده عمومی به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

مسئول عمران و شهرسازی شهرداری ابرکوه عنوان کرد: چند خانه تاریخی دیگر که شناسایی شده و دارای  ارزش فرهنگی و معماری می باشند، در لیست تملک شهرداری قرار دارد.

وی اذعان داشت: همچنین خانه تاریخی امیدسالار در مجاورت باغ خورشید خانم که در موقعیت مناسبی برای سرمایه گذاری در امر گردشگری است، از سوی شهردرای قابل واگذاری به علاقه مندان و فعالان بخش گردشگری به صورت مشارکتی می باشد.

اطلاعات تماس


تلفن شهرداری :    03532820531
شماره دورنگار:     03532823097
سامانه پیام کوتاه:     50005000282363
کدپستی:   8931649559

فضای مجازی: @shahrdariabarkuh
پست الکترونیک:   info@abarkooh.ir

تاریخچه شهر

اَبَرکوه (نیز: ابرقو) شهری است در استان یزد ایران. این شهر مرکز شهرستان ابرکوه است و در بخش مرکزی این شهرستان قرار گرفته‌است. این شهرستان در مسیر اتوبان یزد - اقلید - یاسوج قرار دارد. هم چنین موقعیت جغرافیایی این شهر توریستی و باستانی در میان سه شهر تاریخی ایران زمین اصفهان، یزد و شیراز می‌باشد بطوریکه بطور تقریبی در میان مثلث این سه شهر واقع می‌باشد. ابرکوه طبق اعلام اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری بخاطر داشتن آثار طبیعی و باستانی شاخص جزو ۱۴ شهر نمونه گردشگری ایران می‌باشد.

ادامه مطلب...

Template Design:Dima Group